100. Yıl Liderlik Ödülleri / Tüm Başvurular

Güliz Öztürk, Pegasus Havayolları

Pegasus Havayolları

Rolü

Genel Müdür / CEO

Bir lider olarak ülkemiz için sağladığı katkı

Bir liderden beklenen, iyi ve verimli yönetimdir. Ama bundan da öte, yarattığı sosyal etkidir. Çünkü liderlik bir unvan değil aksiyondur. Pegasus’ta operasyonel mükemmellik için çalışırken, topluma ve dünyaya karşı sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bunu iki örnekle anlatayım.

Şirketimizde pilotluktan üst düzey yöneticiliğe her alanda kadın çalışanlarımızın imzası var, bundan gurur duyuyoruz. Bu konudaki hassasiyetimizin göstergesi olarak, yeni uçaklarımıza çalışanlarımızın kız çocuklarının isimlerini veriyoruz. BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri platformuna katılan ilk hava yolu olmamız, Yanındayız Derneği, wtech Teknolojide Kadın Derneği, Women in Sales Network gibi oluşumları desteklememiz, IATA 2025’te25 girişimine imza atarak şirket içerisinde cinsiyet dengesi konusunda taahhütte bulunmamız ve çok daha fazlasının temelinde, kadın-erkekten öte “insan” olmaya verdiğimiz önem yatıyor. Değişim için önce inanç, sonra gayret ve tabii ilham gerekiyor. Türk sivil havacılık tarihinde hava yolu taşımacılığı alanındaki ilk kadın CEO olarak, üzerimde büyük bir sorumluluk hissediyor ve tüm genç kadınlara ilham olabilmek üzere çalışıyorum.

Şubat’taki depremde havacılık sektörü önemli bir rol üstlendi. Biz de ilk andan itibaren dayanışma kapsamında birçok çalışma gerçekleştirdik. En kritik noktalardan biri hızlı bir şekilde karar alabilmekti. Bölgeye ücretsiz ek sefer planlamaları yapma kararını ivedilikle alarak, yüzbinlerce vatandaşımızı deprem bölgelerinden tahliye ettik. Yüzlerce ton yardım malzemesini ve yine birçok vatandaşımızla birlikte yardım ekiplerini deprem bölgelerine ulaştırdık. Dayanışma için adeta bir hava köprüsü kurduk. Geçmiş krizlerden tecrübelerimizle, mümkün olan en hızlı ve etkin şekilde dayanışma çalışmalarını gerçekleştirdik.

Çalışma arkadaşlarımla, daha güzel bir gelecek, daha eşit yarınlar için gerçekleştirdiğimiz bütün çalışmalara liderlik etmek bir ayrıcalık